Kisa Bilgiler

Kasaba olus yili: Bogazköy Kasabasi Belediyesi 07.12.1998 tarihinde kurulmus ve 26 Mart 1999 Mahalli secimlerle Kasaba Belediyesi olmustur.Bogazköyün simdiki reisi:  Sahir Sarsilmaz. Bogazköy Kasabasinin Ilk reisi: Remzi  Yakisir.  Bundan önce iki dönem yapmistir. Haci Celinin oglu. // Bogazkoyun ilk muhtari: Emurlah  Demirtas eskiden lakabina Emurlah cavus derlerdi. 

Belediyenin bütcesi: 1999 yili bütcesi 70.000.000.000.TL, 2000´yili bütcesi ise 140.000.000.000.TL  olarak tahmin edilmisdir.

Belediye Personeli: Belediyenin 20 kisilik kadrosu mevcut olup 15 adeti dolu,5 adeti bos bulunmaktadir.

Ulasim: Ilceye uzakligi  6 km olup yolun temami asfalttir.Belediyenin Kasaba imar plani icerisinde yer alan ana yollar belediye imkanlari ile asfaltlanmis olup,7.000.000.000.TL Belediye bütcesinden karsilanmistir. Kasaba icerisinde yollarin refuj ve  bordür düzenlenmesi yapilmakta olup 16-11-1999 tarihi itibariyle 1.500.000.000.TL. Harcanmistir.

Tarim: Bogazköy Kasabasinda yapimi tamamlanan sulama göletinin insaati bitmis olup, su tutulmaya baslanmistir. Önümüzdeki yillarda 1200 hektar arazi sulu tarima acilacaktir.

Saglik: Bir Sagli Ocagi mevcut olup Saglik hizmetleri sürdürmektedir.

Egitim: 1 ilkögretim okulu olup 8 dersli. Ögretmen sayisi 14. Ögrenci sayisi 139. 1 ögretmen ihtiyaci vardir.

2000 tarihli bu bilgileri bize Sariyahsi Kaymakami Sy. Resul CELiK bey iletmistir.

 

(1999 dan 21.06.2002) Sayın Kaymakamımız MEHMET AYDIN beyin direktifi, gayret ve çabaları sonucu 21.06.2002 tarihinde elimize ulaşan aşşağıdaki bilgileri sunuyoruz. Boğazköy halkı adına Saygıdeğer Sayın Kaymakamımız Mehmet Aydın beye teşekkür ederiz....

Boğazköy 7 Aralık  1988 tarihinde Belediyelik olup 1989 tarihinde Belediye olarak hizmete  başlamıştır. Belediyemizde 17 memur, 2 adet geçici işçi ve Traktörü, Ambulansı, Kamyonet, Kamyon, Kepçe, Arasöz, Çöp araçı, Minibus, Cenaze aracı ve 3 adet hizmet aracı olmak üzere toplam 12 araç ile halka hizmet verilmektedir.1999 yılında halkın takdiri ile Belediye Başkanlığı görevine getirildim...  1999 yılı Nisan ayından bu zamana kadar Belediyemizce Kasabamıza aşağıdaki hizmetleri sunmaya çalıştım. >Faliyetler Bölümünde <

  • BAZI iLKLER
  • Bogazköyün eski zengini: Fahilar eskiden su ile cevrilen un degirmenleri ve sürü ile davarlari vardi
  • Bogazköy'e ilk motorlu tasiti getiren: Fahilarin Nutu cok enterasan bir traktörleri vardi sigara yakip önüne  verirlerdi ve önden bir egri demirle cevirerek calistirilirdi.
  • Yurt icinde ilk gurbete giden kisi: Sagir Omarlar'in rahmetli Ahmet Baltaci ( lakabi ise Turkes) 1954 yilinda  Istanbul'a calismaya gitmistir ve 1980 yilinda emekli olup Bogazkoy'e dönmüstür.
  • Bogazköyden yurt disina ilk giden kisi:  Imin cavuslarin rahmetli Bektas Eraslan Almanya calismak icin  gitmistir.
  • Yurt disinda calisip da ilk aile birlesimi yapan kisi:  Hollanda'ya 1964 yilinda gelen Memis  Baltaci
  • Bogazköy'ün simdiki muhtarlari (2003): Osman Eker, Durmus Sayin ve  Ibrahim Erdem
  • Bogazkoy'e devrim getiren:  Muharremin oglu rahmetli  Imdat Oguz
  • Eskiden Bogazköy ,sariyahsi, Evren ve  cevresindeki köyler (tarimcilikda) ekin sadece köyün yukari taraflari ekilirmis,cünku ekin sadece baharin ekilirdi ova hic bir zaman ekilmez mahsul  yetimedigi icin, Imdat Oguz askerlik cagi gelir Urfa'da askerlik yapar orada Urfa'lilar onuncu ayda ekin ektiklerini görür ve onlara sorar “bu zaman ekin ekilirmi  soguk alir” diye. Urfa'li da cevap verir “hic bir sey olmaz bak gör” diye. Askerligi bitene kadar orada tarimciligi ögrenir köye gelir. Evi olmadigi icin enistesi Mehmet Beklevic'in yaninda kalir rahmetli Mehmet efendi köyümüzde imamdi ve Mehmet efendiye durumu anlatir ve kendisine kefil olmasi icin ikna eder ve o zaman Kooparitifden 50 Turk lirasi borc alir bu para ile bir cift at eski bir at arabasi birde sürmek icin sapan alir, Urfa'da onuncu ayda ekin ekildigini gördügünden Bogazköy ovasi bos oldugundan cok yeri eker sular bakar cok iyi mahsul alir o sene o mahsulden hem evini yapar hem parasi olur zenginler ondan sonra köylü uyanir onuncu ayda ekin ekmeye baslar ve köylü ovadaki tarlasina o tarihden itibaren sahip cikar ve bu bir devrim olmustur. Kendisini rahmetle aniyorum arastirmaci olarakda mutluluk duyuyorum Yilmaz Baltaci  ...Sitemiz icin derlemis oldugu bilgilerden dolayi Sy. Yilmaz Baltaci beye tesekkür ederim... Webmaster: Kamuran Celik